به سایت درفش ایران خوش آمدید.

آدرس:

ادرس کارخانه: تهران.احمداباد مستوفی.خیابان بسیج.خیابان ولیعصرشمالی.کوچه لاله های ششم پلاک ۱

تلفن تماس:

09121146726 02156713208 02156715358-9

ایمیل:

info@darafshiran.com

پارچه رنگرزی

پارچه رنگرزی

پارچه رنگرزی از گذشته ی دور تا اکنون مورد توجه انسان ها بوده و مخصوصا در تمدن هایی مانند: ایرانی ها،رومی ها و… بافت پارچه و رنگرزی آن اهمیت فراوانی داشته است، اکنون با گذشت صدها و شاید هزاران سال از بافت اولین پارچه ها نه تنها اهمیت این صنعت کم تر نشده است بلکه روز به روز اهمیت و گسترش بیشتری پیدا می کند.

صنعت نساجی و پارچه بافی که پارچه رنگرزی هم یکی از شاخه های آن است در ایران هم مانند سایر کشورها همیشه پر رونق بوده و باعث اشتغال زایی و گردش مالی در این زمینه شده است .

پارچه رنگرزی در گذشته بیشتر به صورت دستی و سنتی صورت می گرفت و در هر شهر یا روستایی افرادی بودند که بیشتر به صورت خانوادگی و نسل به نسل این کار را انجام می دادند که به آن ها صباغ می گفتند.
با پیشرفت تکنولوژی و ورود ماشین آلات صنعتی به این حوزه پارچه رنگرزی وارد مرحله ی جدیدی شد و در واقع کار به صورت مکانیزه و صنعتی ادامه یافت.

این صنعتی شدن و ورود ماشین آلات و تجهیزات باعث شد که پارچه رنگرزی به صورت حرفه ای تر انجام شود .

 

پارچه رنگرزی

در واقع با به وجود آمدن انواع منسوجات و پارچه های طبیعی و مصنوعی این امر اجتناب ناپذیر بود چون باید انواع پارچه با بهترین کیفیت رنگرزی می شد تا جوابگوی نیاز بازار و مشتریان باشد.

تولیدی و بافندگی درفشیران یکی از مراکز معتبر بافت انواع پارچه و تولید البسه ی گوناگون در تهران است که به رنگرزی منسوجات و تکمیل انواع پارچه هم می پردازد.

شما می توانید کار رنگرزی و تکمیل انواع پارچه ها را به این مرکز بسپارید تا در اسرع وقت کار تکمیل شده را با بهترین کیفیت تحویل بگیرید.

زیرا در این تولیدی هر کدام از انواع پارچه با روش مخصوص و مواد شیمیایی خاصی رنگرزی می شود تا بهترین نتیجه به دست بیاید چون هر الیافی با توجه به این که طبیعی است یا مصنوعی و از ترکیب چه الیافی در بافت آن استفاده شده است باید به روش مخصوصی رنگرزی شود.

توجه به این جزئیات و ریزه کاری ها و فوت و فن کار و همچنین استفاده از مواد مرغوب رنگرزی در کنار تجهیزات و ماشین آلات روز دنیا است که ما را در کارمان نمونه کرده است.

پارچه رنگرزی چیست؟

اصلا رنگرزی چیست؟ در پارچه رنگرزی ، رنگ به کمک مواد شیمیایی خاصی و به کمک تجهیزات و در دما و درجه حرارت مشخصی به تار و پود پارچه نفوذ می کند تا دوام و ثبات لازم را در برابر شست و شو حرارت و گرما و دیگر عوامل محیطی داشته باشد و همچنین به تار و پود و بافت پارچه هم آسیبی نرسد.

طبیعی است که این یک کار حرفه ای است و باید توسط یک تیم با تجربه و متخصص و صاحب نظر در این زمینه صورت بگیرد. همچنین مواد مرغوب و درجه یک که قبلا در این زمینه آزمایش شده اند چون شما شایسته ی بهترین ها هستید.

البته از نقشی که تجهیزات به روز و ماشین آلات مدرن دارند نمی توان گذشت امروزه رنگرزی پارچه به روش های مختلفی از جمله چله ای ، عدلی،رنگرزی توپ پارچه، تصادفی، رنگرزی الیاف خام، رنگرزی به روش محلول و… صورت می گیرد.

در مجموعه ی درفشیران همه ی این عوامل جمع شده اند تا با ارائه ی یک کار عالی و بدون نقص ثابت کنیم که شایسته ی اعتماد شما عزیزان هستیم.

انواع مواد رنگرزی:

موادی که برای رنگرزی انواع پارچه ی طبیعی با الیاف گیاهی ، حیوانی یا الیاف مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است . امروزه از مواد گوناگون طبیعی یا مصنوعی برای پارچه رنگرزی مورد استفاده قرار می گیرد که به آن ها اشاره می کنیم :

مواد رنگزری طبیعی گیاهی مانند: نیل،روناس و… که از ریشه گل برگ یا میوه و پوست گیاهان و نباتات به دست می آید.

مواد رنگزری طبیعیی جانوری مانند: قرمز دانه و نوعی صدف

مواد رنگزای طبیعی از مواد معدنی مانند: خاک رس

بدیهی است که با گسترش صنعت نساجی و پارچه بافی مواد طبیعی جوابگوی نیاز روز افزون بازار و رنگرزی منسوجات نیست برای همین انواع مواد شیمیایی هم که در آزمایشگاه ها و به صورت مصنوعی تولید می شود به این صنعت راه یافته است. بعضی از این مواد رنگزای شیمیایی حاوی مقادیری از فلزات هستند.

برای رنگرزی پارچه به چه عواملی نیاز داریم ؟

نوع رنگرزی هر پارچه و رنگ های به کار رفته در آن و تجهیزات و مواد شیمیایی مورد نیاز متفاوت است اما به طور کلی چند عامل مهم برای رنگرزی پارچه وجود دارد که نمی توان آن ها را نادیده گرفت از جمله :

 1.  اجزای تشکیل دهنده پارچه که ممکن است طبیعی، گیاهی یا حیوانی، مصنوعی یا ترکیبی از آن ها باشد. امروزه با تولید و بافت انواع مختلف پارچه با درصد ترکیبی متفاوت این عامل گستردگی و تنوع بالایی دارد که سلایق مختلف را هر سن و جنسی راضی نگه می دارد.
 2.  محلول رنگی که الیاف نخی ، پارچه یا لباس، درون این محلول قرار می گیرد و رنگ می شود. مسلم است که محلول رنگی و ترکیبات خاص آن باید متناسب با هر پارچه ، جنس و متریال پارچه انتخاب شود که کارشناسان درفشیران به خوبی به این نکته توجه می کنند و نظارت های لازم صورت می گیرد تا نتیجه ی نهایی مورد تائید شما عزیزان باشد.
 3.  رنگینه : یک ماده غلیظ است که به محلول رنگی اضافه می شود، در پارچه رنگرزی به روش صنعتی و مدرن از آمونیاک به عنوان تثبیت کننده رنگ استفاده می کنند و برای خنثی کردن آن هم از اسید استیک استفاده می کنند. در آخر هم پارچه به روش خاصی با آب معمولی شسته می شود تا رنگ به ثبات و درجه ی لازم برسد.
 4.  مواد شیمیایی کمکی که نقش مهمی در فرآیند رنگرزی دارد و بدون آن ها فرآیند رنگرزی به طور کامل و بدون نقص انجام نمی شود.
 5.  ماشین ها و تجهیزات مدرن ، پیشرفته و خودکار عامل دیگری است که در صنعت رنگرزی نمی توان اهمیت آن ها را نادیده گرفت ، چون با گسترش بی سابقه ی صنعت رنگرزی پارچه و انواع متفاوت و مختلف پارچه و منسوجات تولیدی دیگر روش سنتی و دستی جوابگو نیست.

در مجموعه ی درفشیران همه ی این عوامل دست به دست هم داده اند تا در کنار یک تیم کاری متعهد و متخصص بهترین کیفیت را به وجود بیاوریم.

انواع رنگینه ها کدامند؟

همان طور که اشاره شد رنگینه ها انواع مختلفی دارند و هر کدام برای رنگرزی نوع خاصی از پارچه مناسب هستند که به اختصار به هر کدام از آن ها می پردازیم :

 • رنگینه های پایه یا کاتیونی محلول در آب که بیشتر برای رنگرزی الیاف اکریلیک مناسبند
 • رنگینه های مستقیم یا بی واسطه که بیشتر برای رنگرزی الیاف سلولزی به کار می روند. پشم، ابریشم، نایلون ،پنبه ، ریون و… از دیگر الیاف است .
 • رنگینه های دندانه ای یا کرومی که دارای خاصیت اسیدی هستند و بیشتر برای رنگرزی پشم به کار می روند. پنبه،لینن، ابریشم ، ریون، نایلون و… از دیگر الیافی است که با این مواد رنگ می شوند.
 • رنگینه های خمره ای که در آب حل نمی شود و نمیتوان الیاف را مستقیما با آن رنگ کرد و طی فرایند خاصی رنگرزی صورت می گیرد و باعث ثبات الیاف پنبه ای لیننی و… می شود .
 • رنگینه های گوگردی که بیشتر برای الیاف پنبه ای ولیننی استفاده می شود.
 • دیسپرس از دیگر رنگینه هاست که برای الیاف نایلونی بیشترین کابرد را دارد .

در درفشیران با ماشین آلات روز اروپایی و کادر کنترل کیفیت و نظارت و رنگرزی هر نوع پارچه با مواد و رنگینه هایی که مناسب آن پارچه و الیاف است کاری حرفه ای در انتظار شماست پس با اطمینان کار تکمیل پارچه ی خود را به ما بسپارید.

اگر تا کنون با درفشیران کار نکرده اید می توانید مقداری از پارچه را که کارشناسان به شما اعلام می کنند برای آزمایش و رنگرزی به ما بدهید تا در صورت رضایت از پارچه رنگرزی همکاری مان را ادامه دهیم.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


هفت − 3 =